Internet Explorer advarsel

Hovsa!

Det ser ud til, at du besøger Skåde-Højbjerg-Holme i browseren Internet Explorer. Da Microsoft har valgt at lukke ned for den fortsatte udvikling af Internet Explorer, og i stedet anbefaler Microsoft Edge, gør vi det samme. Vi henviser derfor til Microsoft Edge, Google Chrome eller Safari, som alle supporteres.

De tre browsere er standard på hhv. Windows-, Chromebook- og Mac-computere, og kan derudover installeres helt gratis.

Selvom Højbjerg er et dejligt sted, er der alligevel plads til forbedring. Arkivfoto: Silas Bang

Sådan burde Højbjerg se ud

Hvordan vil du gøre Højbjerg bedre?

Sådan spurgte jeg dig og dine medborgere i det seneste nyhedsbrev. Og det er væltet ind med gode bud på, hvilke forandringer der ville gøre godt i 8270.

Mange af jer foreslår, at der bliver gjort noget for trafiksikkerheden. Særligt Rosenvangs Allé bliver nævnt. Det overrasker mig ikke, og jeg stiller mig gerne op i koret, der synger for en cykelsti.

Men jeg ved også, at det er svært at få plads til sådan en. Der er ikke efterladt meget plads, villaerne ligger tæt på vejen, og derfor må man i dag som cyklist dele asfalt med bilerne.

Man skal aldrig sige aldrig, og på Holmevej er det jo lykkedes at lave mere cykelsti. Alligevel skal man nok ikke sætte næsen op efter at få ønsket opfyldt på Rosenvangs Allé. Ikke foreløbigt i hvert fald.

Men trafiksikkerhed er ikke det eneste, der kunne skrues op for ifølge jer. Flere mødesteder, opgradering af butikstorvene og flere seniorboliger er noget af det, der er på den lokale ønskeliste.

Jeg har samlet det hele i dagens første artikel, hvor jeg også har kigget på, hvordan det passer ind i virkeligheden.

Og hvis du ikke nåede at komme med dit bud på, hvordan Højbjerg kan blive bedre, så frygt ej. Du kan altid melde ind, og det kan du gøre ved at klikke her. Her kan du også skrive ind med alle mulige andre forslag til historier eller emner, som Skåde-Højbjerg-Holme bør belyse.

I dag kan du også læse om, hvordan et butikslokale på Oddervej ikke fik lov til at stå tomt i ret lang tid. Interiørbutik Tibladin lukkede for nyligt, da en ændring på Oddervej kan betyde, at indkørslen til butikkens parkeringsplads bliver lukket.

Butikkens ejer frygtede derfor for, at kunderne ville forsvinde. Den bekymring eksisterer ikke hos de nye lejere af lokalet. Her er der nemlig ingen fare for, at kunderne selv kommer i bil.

God læselyst.

Billede af Christian Gnutzmann
Billede af skribentens underskrift Christian Gnutzmann Journalist
  • Selvom Højbjerg er et dejligt sted, er der alligevel plads til forbedring. Arkivfoto: Silas Bang
Mange fra Højbjerg har ønsker til forandringer på Rosenvangs Allé. I første omgang må de nøjes med en lavere fartgrænse. Foto: Christian Gnutzmann

Tre ting står ekstra højt på ønskelisten: Sådan ville Højbjerg se ud, hvis borgerne selv kunne bestemme

Der skulle være cykelsti og en rundkørsel på Rosenvangs Allé, og der skulle være flere spisesteder.

Sådan lyder nogle af forandringerne, der ville blive lavet, hvis borgerne i Højbjerg kunne bestemme det hele. Der ville også blive gjort mere ud af butikstorvene i området.

Ønskerne kommer som følge af den forespørgsel Skåde-Højbjerg-Holme kom med i sidste uge, hvor der netop var lagt op til, at borgerne fra Højbjerg kunne komme med bud på forbedringer af området.

Nogle af forslagene er mere realistiske end andre. For eksempel er det slet ikke utænkeligt, at flere af postnummerets torve og mulige mødesteder for et løft i fremtiden. Til gengæld er der knapt så meget håb for ønskerne på Rosenvangs Allé.

Nogle af ønskerne ser ud til at kunne blive indfriet, mens andre nok må fortsætte med at være ønsker.

Hvis borgerne i 8270 Højbjerg kunne få det, som de ville, så ville det være slut med at føle sig utryg i trafikken.

Der skulle markant mere cykelsti til, hastigheden skulle sættes ned, så der i hele postnummeret ville være en fartgrænse på 40 kilometer i timen.

Samtidig skulle det være lettere at finde noget godt at spise, uden at man selv skal til at fyre op for komfuret.

Sådan lyder nogle af de mange forslag, der er kommet fra borgerne selv i kølvandet på, at Skåde-Højbjerg-Holme efterspurgte forslag til forbedringer i postnummeret.

Mange ville lege med, og der er kommet mange gode forslag til forbedringer, som Skåde-Højbjerg-Holme i denne artikel kigger nærmere på.

Cykelsti og en rundkørsel i et ”farligt kryds”

Noget af det, der er blevet nævnt mest, og som også har fået stor opbakning på Facebook, er trafiksikkerhed.

Flere steder i Højbjerg ville det pynte med cykelstier, og særligt Rosenvangs Allé nævnes som et oplagt sted at starte. Det er et ønske, der har stået højt på listen i mange år efterhånden, og alt tyder på, at det må fortsætte med at være sådan.

Sidste sommer kunne Skåde-Højbjerg-Holme fortælle, at forslaget om en cykelsti på strækningen havde været en tur forbi Aarhus Kommunes forvaltning, og at svaret var en tommelfinger nedad. Der mangler ganske enkelt plads langs vejen, og det ville kræve store summer at opkøbe bidder af folks private haver og indkørsler.

Hvordan ville du gøre Højbjerg bedre?

Denne artikel samler op på de mange forslag, der er kommet i forhold til at gøre Højbjerg til et bedre sted.

Du kan stadig nå at komme med dine ideer, så hvis du har et forslag til, hvordan 8270 bliver et bedre sted, så send dit input her.

I samme omgang blev et andet stort ønske sendt godt og grundigt til hjørne. Forslaget om en rundkørsel i krydset mellem Saralyst Allé og Rosenvangs Allé er det, der har fået allerstørst opbakning i Skåde-Højbjerg-Holmes forespørgsel på ændringer, der kunne gøre Højbjerg bedre.

Men også her er den manglende plads et problem, og vurderingen fra Teknik og Miljø var sidste år, at rundkørslen var urealistisk. Du kan læse mere om det her.

Et andet forslag til et bedre Højbjerg går på at lave hele områdets hastighedsgrænse om til 40 kilometer i timen. Og i modsætning til de to øvrige trafikønsker, er det ikke helt utænkeligt, at det sker en dag.

Den manglende cykelsti har flere gange fået borgere til at efterspørge bedre sikkerhed på Rosenvangs Allé. Nu forsøger kommunen at gøre noget ved farten.

I første omgang er det netop Rosenvangs Allé, der får en nedsat hastighedsgrænse, når der på den anden side af sommerferien bliver sat gang i et forsøgsprojekt, som netop går ud på, at der på en stribe veje ikke må køres hurtigere end 40 i timen. Bliver projektet en succes, er det langt fra utænkeligt, at flere veje får samme tur.

- Hvis det virker, og hvis der er en efterspørgsel, så kan jeg sagtens forestille mig det her flere steder, sagde rådmand for Teknik og Miljø Nicolaj Bang (K) tidligere på året til Skåde-Højbjerg-Holme.

Flere restauranter og mødesteder

”Et dejligt aktivt udeområde til byens børn og unge med skaterbane, streetbasketball og en cool legeplads til de mindste”.

Sådan lyder et af de forslag til forbedringer i Højbjerg, som ikke kredser sig om trafik. Forslaget bliver rundet af med et ønske om ”en hyggelig kaffebiks”, som skal ligge sammen med det nye samlingssted for byens unge.

”Så kan forældrene nyde kaffe imens, der leges”, lyder forslaget. Og det får god opbakning. En anden borger skriver, at sådan et sted eventuelt kunne ligge ved Rundhøj Torv, der med al sandsynlighed skal laves om, så det blive pænere og mere attraktivt.

Højbjerg har flere steder, hvor man kan sætte sig og få lidt proviant, men der er ikke en skov af muligheder. Et af stederne er Fru Lund i krydset mellem Oddervej og Rosenvangs Allé. Foto: Christian Gnutzmann

Hvis højbjerggenserne selv kunne bestemme, så ville der generelt være flere samlingspunkter og steder, hvor man kunne få noget godt at spise. Det er et tema, som Skåde-Højbjerg-Holme tidligere har berørt.

I september 2022 var der dog ikke udpræget optimisme på Højbjergs vegne, hvad angår flere spisesteder, fra Jørgen Danielsen, der ejer Casablanca Familien, som blandt andet har spisesteder i midtbyen og i Risskov.

- Vi har rigeligt at gøre med at holde økonomien hjemme i byen. Hvis ikke åen var åen, og hvis ikke Jægergårdsgade var Jægergårdsgade, så fungerede det heller ikke, sagde han dengang.

Gør mere ud af torvene

Det tredje store ønske for Højbjerg ligger lidt i forlængelse af ønsket om flere samlingssteder. For i Højbjerg er der reelt fem butikstorve. Eller i hvert fald fem steder, der har potentialet til at være det.

Skådecentret, Rundhøj Torv, Højbjerg Torv, Højbjerg Plads og så Kridthøj Torv. I virkeligheden er det kun Kridthøj Torv, der lige nu for alvor har vind i sejlene.

Rundhøj Torv er som bekendt under udviklingen, og det begynder at ligne noget. Især når der efter sommer skal sættes en retning for udearealerne.

Kridthøj Torv er noget af det i Højbjerg, der ofte får meget ros. Arkivfoto: Christian Gnutzmann

Også Højbjerg Torv og Højbjerg Plads står et sted, hvor store forandringer i den nærmeste fremtid kan rykke ind. Om det så lige er forandringer, der opfylder borgenes største ønsker, er en anden snak.

Blandt andet skriver en læser i sit forslag: ”Ikke flere pizzeriaer og supermarkeder”. Netop dagligvarebutikker er på tegnebrættet på de to destinationer på Oddervej.

Seniorboliger, bedre busforbindelser og færre nedrivninger

Ønskelisten for et bedre Højbjerg er lang. Vi har været forbi de ønsker, der er mest nævnt, men der er også andre interessante ting på listen.

Blandt andet bliver et håb for fremtidens byudvikling luftet.

”Jeg ville ønske mig, at man ikke var så rundhåndet med nedrivningstilladelser af de gamle muremestervillaer, der er så typiske for den gamle del af Højbjerg”, lyder det fra en læser.

En anden ønsker sig mere offentlig transport og flere busafgange, særligt i weekenden.

Det sidste forslag handler om et helt andet problem – de manglende seniorboliger. Flere ejendomsmæglere har fortalt om, hvordan der i de store villaer sidder borgere, som ikke længere har hjemmeboende børn, og som derfor har for meget plads og egentlig gerne vil flytte i noget mindre. Problemet er bare, at de mindre boliger er en mangelvare.

Derfor går forslaget fra læseren også på at bygge flere boliger til borgere, som har rundet de 50 år. Og det skal ikke bare være ”små rum”, som læseren skriver. Det skal være en ordentlig afløser for villaen, og det må meget gerne være med gode muligheder for parkering.

Lige nu er et seniorboligprojekt på vej på Oddervej, hvor 29 boliger har fået grønt lys af byrådet. Det kan du læse mere om her.

  • Mange fra Højbjerg har ønsker til forandringer på Rosenvangs Allé. I første omgang må de nøjes med en lavere fartgrænse. Foto: Christian Gnutzmann
  • Den manglende cykelsti har flere gange fået borgere til at efterspørge bedre sikkerhed på Rosenvangs Allé. Nu forsøger kommunen at gøre noget ved farten.
  • Højbjerg har flere steder, hvor man kan sætte sig og få lidt proviant, men der er ikke en skov af muligheder. Et af stederne er Fru Lund i krydset mellem Oddervej og Rosenvangs Allé. Foto: Christian Gnutzmann
  • Kridthøj Torv er noget af det i Højbjerg, der ofte får meget ros. Arkivfoto: Christian Gnutzmann
Buslommen skal gøres større, og derfor ser indkørslen til butikkens parkeringsplads ud til at blive inddraget. Det fik ejeren af butikken Tibladin til at lukke den fysiske forretning. Foto: Google Maps

En butik lukkede på grund af en lille, men afgørende ændring på Oddervej – nu rykker nye lejere ind i det attraktive lokale

Det er to køreskoler, der har overtaget lokalet på Oddervej 171 efter lukningen af den fysiske del af interiørbutikken Tibladin.

Butikken lukkede, da der er udsigt til, at kommunen med en ændring på Oddervej vil lukke indkørslen til parkeringspladsen, og det kan koste kunder, lyder vurderingen.

Den slags behøver køreskolerne ikke at bekymre sig om, da det jo trods alt er de færreste, der kommer til teoritimer i egen bil.

Den trafikale ændring på Oddervej bliver ikke noget problem for kunderne i den nye forretning.

Hvis vejen ind til butikkens parkeringsplads bliver lukket, kan man passende gå på jagt efter kunder, der helt sikkert ikke kommer i bil.

Det kunne i hvert fald være modgiften på den udfordring, som butikslokalet på Oddervej, hvor interiørbutikken Tibladin indtil for nyligt har ligget, står overfor, da Aarhus Kommune planlægger små ændringer på Oddervej, som vil lukke indkørslen til butikken.

Fremtidens kunder bliver med sikkerhed nogen, der ikke kommer i bil eller får brug for en parkeringsplads. Det er nemlig en køreskole, der lige om lidt flytter ind på matriklen.

Faktisk er det to køreskoler, der har slået hovederne sammen og kommer til at dele lokalet og udgifterne.

Debels Køreskole og Lundstrøm Køreskole, hedder de to udbydere af det lille plastikkort.

- Vi har ligget sammen i andre lokaler tidligere, så vi har sådan set bare skiftet lokale, siger Kathrine Debel, der har Debels Køreskole.

Kathrine Debel bliver den ene del af de nye lejere på Oddervej 171. Foto: Debels Køreskole

Hun er derfor ikke det mindste bekymret for at dele lokale med det, der ellers er en konkurrent.

- Det kan hurtigt blive et ensomt job, hvis man kun er sig selv, så der er faktisk mange rundt om i byen, der laver teams, så man er flere køreskoler under samme tag. På den måde kan vi deles om teorien og om udgifterne til lokalet, og det er mere et kollegaforhold, hvor vi hjælper hinanden, siger Kathrine Debel.

Makkerparret overtog lokalet 1. juli, og de første hold i de nye omgivelser starter i løbet af august.

Et attraktivt lokale

Interiørbutikken Tibladin nåede at ligge på Oddervej i mere end et år, og Mette Frank Bijaad, der ejer forretningen, har tidligere fortalt, at det egentlig gik ganske godt. Lige indtil, at kommunen luftede ideen om at gøre buslommen foran butikken større og på den måde lukke indkørslen til butikkens parkeringsplads.

Det er for at undgå situationer som denne, hvor biler ender ude midt på vejen, at kommunen ønsker at lave buslommen større. Arkivfoto: Christian Gnutzmann

Det vil i så fald sende bilisterne på en større omvej ind igennem Skåde for at komme til parkeringspladsen. Risikoen for, at det ville få for store konsekvenser, fik hende til at opsige lejekontrakten og i stedet fokusere på Tibladin som onlineforretning.

Den bekymring har de to kørelærere af gode grunde ikke. Og faktisk har der været rift om lokalet, på trods at indkørslen altså kan blive lukket. Det fortæller udlejer Claus Bjerre, som dog endnu ikke har fået endeligt at vide fra kommunen, at ændringerne på Oddervej sker.

- Der har været pæn interesse. Nogen har kigget på det og valgt det fra, mens jeg også har sagt nej til nogle, fordi det ville kræve for store ændringer af ejendommen. Det her passer godt, og det er heller ikke afhængigt af, om der bliver lukket på vejen, siger han.

  • Buslommen skal gøres større, og derfor ser indkørslen til butikkens parkeringsplads ud til at blive inddraget. Det fik ejeren af butikken Tibladin til at lukke den fysiske forretning. Foto: Google Maps
  • Kathrine Debel bliver den ene del af de nye lejere på Oddervej 171. Foto: Debels Køreskole
  • Det er for at undgå situationer som denne, hvor biler ender ude midt på vejen, at kommunen ønsker at lave buslommen større. Arkivfoto: Christian Gnutzmann
Morvads Allé er ikke nogen stor vej, men den har en beliggenhed, der er med til at sende huspriserne op. Foto: Christian Gnutzmann

De seneste bolighandler fra Højbjerg: Denne rundes dyreste hus ligger på en lille villavej med en eftertragtet beliggenhed

Ritzaus boligrobot spytter løbende nyheder om bolighandler ud, og hver måned samler Skåde-Højbjerg-Holme den seneste måneds aktivitet fra robotten, så du får mulighed for at følge med i det lokale boligmarked.

I denne måned har der været hushandler i stort set alle størrelser på nær de helt tunge handler. Rundens dyreste er et hus på Morvads Allé, hvor prisen rundede ni millioner kroner.

Fra godt og vel en million kroner til lidt mere end ni millioner kroner. De seneste bolighandler i Højbjerg er hele postnummeret rundt.

Her får du et overblik over de bolighandler fra 8270, der er kommet ud af Ritzaus boligrobot i løbet af juni.

Tyrrestrupvej 10 – 4.050.000 kroner

Fire værelser og 124 boligkvadratmeter er, hvad man får for fire millioner kroner på en villavej tæt på Holme Skole og Rundhøj Torv.

Det betyder, at kvadratmeterprisen er en my under den ellers gennemsnitlige kvadratmeterpris i postnummer 8270.

Huset blev senest solgt i 2008 for en pris på lige under tre millioner kroner. Her cirka 15 år senere er der altså lige kommet en million oveni hatten ifølge Boliga.

Vil du læse mere om hushandlen, kan du klikke her.

Dalsvinget 18 – 7.005.000 kroner

I september sidste år blev huset for foden af Skåde Bakker sat til salg for 8,5 millioner kroner. Senere i efteråret blev der kappet godt en million af udbudsprisen, og i marts landede der så en købsaftale på lige over syv millioner kroner.

Huset er 166 kvadratmeter plus en stor kælder.

Villaen blev opført i 1970 og tæller seks værelser. Du kan læse mere her.

Holme Møllevej 124 – 5.400.000 kroner

I 2019 blev der bygget om på villaen her på Holme Møllevej. Det kan også ses på prisen. Da parret, der nu har solgt villaen, flyttede ind i 2017, var det til en pris på godt to millioner kroner. Nu er salgsprisen altså mere end dobbelt så høj.

For det 5,4 millioner kroner har de nye ejere fået 123 boligkvadratmeter plus en tagetage og en kælder.

Ved at klikke her kan du læse mere.

Skåde Højgårdsvej 53 – 5.400.000 kroner

I udkanten af postnummeret er 160 kvadratmeter hjem blevet solgt til det, der nogenlunde er den gennemsnitlige kvadratmeterpris.

Huset er fra 70’erne, og der er ikke sket de store ombygninger siden. Alligevel er prisen gået fra cirka fire millioner i 2016, hvor det senest blev handlet, til nu 5,4 millioner kroner.

Her kan du læse mere.

Rundhøj Allé 133 st. th. – 1.975.000 kroner

Der er mange lejligheder på Rundhøj Allé, og derfor sker det også jævnligt, at et sæt nøgler skifter hænder. I nummer 133 er det en stuelejlighed, der er blevet solgt for små to millioner kroner.

Boligarealet står til at være 129 kvadratmeter fordelt på fire værelser og et par toiletter.

Du kan læse mere her.

Holmetoften 18 – 4.850.000 kroner

Tæt på Holme Kirke og en kort cykeltur væk fra Lyseng er nye ejere flyttet ind i den 162 kvadratmeter store villa på Holmetoften 18.

Prisen er endt en smule lavere end udbudsprisen, der startede på den anden side af fem millioner kroner.

Villaen er fra 1975 og har fem værelser.

Vil du læse mere om huset og handlen, så kan du klikke her.

Holmetoften 39B – 4.850.000 kroner

Det er åbenbart prisen på Holmetoften, de 4,85 millioner kroner.

I hvert fald er det også det, der fik kuglepennen til papiret længere nede ad vejen. Her får de nye ejere 151 kvadratmeter og et hus, der er bygget i 1977.

Læs mere her.

Egebæksvej 33 – 6.000.000 kroner

Det blev sat til salg for 6,2 millioner kroner i april, men nu er det solgt for seks millioner lige ud.

Rækkehuset i det nordlige Højbjerg er fra 1950, og under taget er der godt 100 kvadratmeter, og det vil sige, at kvadratmeterprisen er godt 10.000 kroner højere i denne handel, end den er i den gennemsnitlige hushandel i Højbjerg.

Du kan få flere detaljer ved at klikke her.

Elverdalsvej 52 – 5.447.192 kroner

Om der har været tale om stædige forhandlere, melder historien ikke noget om. Ikke desto mindre er prisen havnet på det lidt skæve og særlige tal 5.447.192 kroner. Det sammenholdt med de 132 boligkvadratmeter gør, at kvadratmeterprisen nogenlunde flugter med den gennemsnitlige pris for området.

Huset er fra 1957, og det fik nogle få år senere en større ombygning.

Læs mere her.

Morvads Allé 6 – 9.075.000 kroner

Denne rundes største hushandel findes på Morvads Allé tæt på Højbjerg Torv. Det er samtidig lige ved skoven og dermed heller ikke ret langt fra bugten, hvilket selvfølgelig er med til at sende prisen i retning af et tocifret beløb.

Helt så langt op kom prisen ikke, selvom den ellers blev sat til salg for 10,5 millioner kroner i juni sidste år.

Huset er 179 kvadratmeter på seks værelser. Du kan læse mere ved at klikke her.

Rundhøj Allé 78 1. sal th. – 1.100.000 kroner

Fra det dyreste til det billigste. På Rundhøj Allé er en lejlighed blevet solgt til lidt mere end en million kroner.

Der er tale om en familiehandel, hvor der er tale om særlige vilkår, hvilket naturligvis spiller ind på hammerslaget.

Lejligheden står til at være 62 kvadratmeter, og hvis du vil læse mere, kan du trykke dig videre her.

Grumstolsvej 33 – 4.900.000 kroner

Der er skov til både den ene og den anden side, og med den beliggenhed får man tilsyneladende 133 kvadratmeter for små fem millioner kroner. Det er 500 kroner mere end den ellers gennemsnitlige kvadratmeterpris i 8270.

Villaen er fra 1957 og har fire værelser.

Her kan du læse mere.

Holme Parkvej 44 – 2.958.000 kroner

Listen her slutter med et hus i det sydlige Højbjerg.

Den er fra slutningen af 80’erne, og den står ifølge BBR mere eller mindre, som da den blev født.

Der er 130 kvadratmeter i boligen fordelt på fire værelser. Du kan læse mere om huset her.

  • Morvads Allé er ikke nogen stor vej, men den har en beliggenhed, der er med til at sende huspriserne op. Foto: Christian Gnutzmann